KÖNYVAJÁNLÓ
Janneke de Leeuw: Anka és barátai – Kalandos nyomozás
2023 októberében került kezembe Janneke de Leeuw: Anka és barátai – Kalandos nyomozás című könyve, iskolánk könyvtárosa, Takácsné Reisz Anett ajánlásával. A több szálon futó történet nagyon izgalmas és magával ragadó volt.
Az elején tetszett, hogy az író a főszereplő nem mindennapi előéletével kezdi a könyvet. Itt például megtudhattuk a két különböző országból származó szülő kapcsolatának előzményét, annak előnyeit valamint hátrányait. Tetszett a szülők kicsit szeleburdi, kompromisszumos rendszere, és az ebből adódó kisebb-nagyobb furcsaságok, amik egy kis színt vittek a történetbe. Megható jelenet volt, amikor az anya, aki sokat volt távol, végre haza tudott jönni a családjához a nyárra, és kedves volt az öröm, amivel fogadták.
Tetszett, hogy a könyv bemutatta egy olyan nagy változás, mint a költözés körülményeit és hatását a gyermek főszereplő lelkiállapotára, melynek végül az az üzenete, hogy a változás sokszor jót jelent.
Megismerhetjük a főszereplő, Anka barátait is, velük nagyon sokat törődött a kislány, és ez kölcsönösnek is bizonyult. Külön figyelmet érdemel, hogy Anka egyik legjobb barátja egy fiú, Bill, aki a családjával együtt Amerikából származik, így beleláthatunk abba, hogy úgy is születhet barátság, ha nem egy helyről származunk, valamint nem számít, hogy a másik milyen nemű, csak a személyisége a fontos, és hogy jól érezzük magunkat a baráti körünkben. Példaértékű volt az Anka és barátnője közötti kötelék is, például hogy mindent megosztottak egymással, valamint hogy Anka feltétlenül bízik Melikében, és fordítva.
A történet cselekménye fokozatosan vált egyre izgalmasabbá, így nem lett kusza és túl bonyolult. Izgalmas volt, hogy a figyelmetlenségnek tűnő eltűnésekből hogyan lettek komoly betörések és nyomozások. Külön kiemelném, hogy a 3 jóbarát, Anka, Bill és Melike az események hatására klubot alapított, és ők maguk folytattak nyomozást, a rendőrökkel párhuzamosan, és ebben gyakran előbbre is jutottak, mint azok, akik igazán otthon voltak a szakmában. Ez sok váratlan fordulatot is hozott, például lelepleződést és tisztázást.
Az író külön szót ejt az alkoholizmusról, és ennek hatásáról a fogyasztó és családja számára. De pozitívum, hogy ez csak egy mellékes téma, mégis fontos tanulságot ad a könyvhöz, és a végén happy and történik, így ettől sem válik nyomasztóvá a hangulat, viszont kitölti az üres helyeket, és tanulsággal, valamint izgalommal is jár.
A könyvet mindenkinek ajánlom, kedves, vicces, izgalmas és tanulságos. Bárkinek, bármely korosztályból különleges olvasmány lehet, jó elmerülni benne a nap végén, tökéletes arra is, hogy elragadjon egy másik birodalomba, és kikapcsolódhassunk olvasás közben. Én szinte le sem tudtam tenni, nagyon várom a folytatásait is.
Érdekesség: ezt a könyvet iskolánk egyik 6.N osztályos tanulója: De Leeuw van Weenen Eszter édesanyja írta, Eszter és családja büszkék lehetnek rá.
Darabos Rebeka, 7.N