Gimisek külföldön
Dunai Virág tavalyi tanéve
Dunai Virág a 11.b osztályba jár. A legtöbben tudjuk róla, hogy tavaly egy tanévet töltött az Amerikai Egyesült Államokban. De hogy pontosan hol, hogyan, milyen volt, azt már kevesebben tudjuk. Ezekről faggattam kicsit.
Sz.P.: Virág, Amerikában pontosan hol és mennyi időt töltöttél?
D.V.: Texasban San Antonióban éltem és jártam iskolába, ott egy évig egy ázsiai amerikai családnál laktam.
Sz.P.: Hol hallottál erről az utazási lehetőségről? Ez bárki számára elérhető?
D.V.: Nem volt ismeretlen a családban ez a helyzet, édesanyám nagybátyjának a gyerekei is tanultak Amerikában hasonló programmal. Ezek a lehetőségek bárki számára nyitottak, mi ajánlás alapján találtunk rá erre a cégre.
SzP.: Nem volt félelmetes gimisként nekivágni a világnak és egyedül kiutazni, ott élni és suliba járni?
D.V.: Mivel a testvérem kint dolgozik az USA-ban, és láttam, hogy ez jól működtethető, így nem tűnt olyan félelmetesnek, segített persze az is, hogy már 10.-ben letettem egy C1-es nyelvvizsgát, így a nyelvtudásom mondhatni nagyon jó volt, mielőtt nekivágtam az útnak. Persze menet közben is sok mindent magamnak kellett megoldanom, kezdve onnan, hogy egyedül repültem ki. A gépem késett, ezért át kellett tennem a jegyem egy későbbi gépre, ezeket pedig egyedül kellett elintéznem. Aztán az iskolában is önállónak kellett lenni, magamnak kellett összeállítani az óráim, megtalálni a termeket, barátokat szerezni. De végül nagyon örülök, hogy megtudtam, hogy mindezekre képes vagyok.
Sz.P.: Változott a nyelvtudásod, nyelvhasználatod, míg kint voltál?
D.V.: Igen, a nyelvtudásom bár jó volt, mégsem volt anyanyelvi szintű, de amire hazautaztam a magyaros kiejtésem eltűnt, és rengeteg olyan kifejezést tanultam meg, amiket iskolában nem, de a való életben lehet elsajátítani, mondhatni anyanyelvi szintű lett.
Sz.P.: Milyen volt a család, akiknél laktál?
D.V.: Nagyon kedvesek voltak, rögtön a kiutazásomkor programokkal vártak, és a hétvégék és iskolai szünetek is rengeteg programmal teltek. Jártunk látványparkban, vidámparkban, állatkertben és rengeteg érdekes helyen, tényleg minden hétvégén volt program. Nem az egyedüli gyerek voltam a családban, mert volt saját gyerekük is, és rajtam kívül egy másik cserediák is lakott velünk.
Sz.P.: Nehéz volt beilleszkedni?
D.V.: Kezdetben igen, zárkózott típus vagyok, így az első heteket egyedül töltöttem, csak az ebédlőben találkoztam a „kinti testvéreimmel”, de ez átlendített azon, hogy egyedül érezzem magam. Azt is el kellett fogadnom, hogy én Junior évfolyamba kerültem oda, ez az itthoni 11. évfolyamnak felel meg, eddigre pedig már kialakultak a barátságok, hogy ki kivel lóg együtt szívesen, kit nem kedvel annyira. De az a fontos, hogy nyitottnak kell lenni. Én is így ismerkedtem meg az egyik tanórán egy csoporttársammal, jó barátnők lettünk, utána már együtt jártunk ebédelni is.
Sz.P.: Voltak olyan kedvenc tantárgyaid, amik a mi iskolánkban nem is léteznek?
D.V.: Igen, persze több is, de a kedvencem az Earth and Space óra volt, itt mindent meg lehet tanulni az univerzumról, az állatokról, a csillagokról, nagyon érdekes volt, bár voltak unalmas, engem nem érdeklő részei, amikor például az ökoszisztémáról tanultunk.
Sz.P.: Milyen különbségeket említenél a magyar és az amerikai iskolák között?
D.V.: A tanítás minden nap 9-kor kezdődik, így csak 8:50-re kellett beérni, ez nekem sokkal jobban tetszett, mint az itthoni 7:50. Minden nap 8 óránk volt és 16:15-kor végeztünk, a tanórák naponta ismétlődtek. Az ebédidő belépül az iskolai napba. Vannak alaptantárgyak, ezek mindenkinek kötelezőek, ilyen pl. az angol, én emelt angolra járhattam, ez volt a legmagasabb szint. Kötelező volt a matek, azt nem emelten tanultam, a törinél választani lehetett, hogy egyetemes törit vagy Amerika történelmét szeretném tanulni, én az utóbbit választottam.
Aztán voltak választható tárgyak, én studiótáncot választottam, ez a hiphop és a balett ötvözete, nagyon modern és ritmikus, összetett mozdulatokkal. És ahogy már azt említettem, jártam még Earth and Space órára. Tanultam a divatról is, ez egy négy éves blokk, aminek az első évét végeztem el, ennek a tárgynak fashion and design a neve. Itt amellett hogy tanultunk a divatról, készítettünk magunknak varrógép segítségével pólókat is.
Nekem az is tetszett, hogy a tanár-diák viszony sokkal lazább, mint itthon, ez például sokat segített a beilleszkedésben is.
Sz.P.: Továbbra is tartod a családdal a kapcsolatot?
D.V.: Persze, a mai napig chatelek és hívásozok a host-tesóimmal, nagyon megszerettük egymást.
Sz.P.: Tervezed, hogy a közeljövőben valamikor visszamész?
D.V.: Igen, mihamarabb szeretnék, vágyom vissza, ezért a nővérem segítségével azt tervezem, hogy nyáron egy amerikai táborban fogok dolgozni.
Szabó Panna, 8.N